Bluebonnet Off-Road Triathlon & Duathlon

Overall Results

March 20, 2021


Results By Pro-Fit Race Timing
Tri 3 person relay
Du Individual
Tri Elite Division

Tri Individual

  ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 Jason Savill 2 40 4 11:35.3 1:33HM 1 0:44.7 3 55:17.1 4:23/M 3 0:32.6 4 27:49.0 4:38/K 1:35:58.9 1:35:58.9
2 Kyle Grieser 7 39 8 12:32.1 1:40HM 6 1:21.2 1 54:50.9 4:21/M 2 0:29.4 3 27:39.5 4:37/K 1:36:53.3 1:36:53.3
3 Cameron Cook 23 33 7 12:30.2 1:40HM 5 1:10.4 2 55:01.9 4:22/M 4 0:34.0 6 30:06.3 5:01/K 1:39:23.0 1:39:23.0
4 Nick Wendes 40 30 12 12:55.9 1:43HM 21 2:42.5 5 1:00:24.9 4:48/M 17 0:54.4 1 25:30.1 4:15/K 1:42:28.0 1:42:28.0
5 Edward Aviles 20 51 9 12:40.3 1:41HM 20 2:41.2 6 1:00:54.7 4:50/M 6 0:38.8 2 26:36.6 4:26/K 1:43:31.8 1:43:31.8
6 Jason Weaver 30 40 14 13:01.3 1:44HM 19 2:27.2 4 59:43.0 4:44/M 8 0:40.6 5 28:39.1 4:47/K 1:44:31.5 1:44:31.5
7 Nils Hansen 14 29 17 14:22.0 1:55HM 17 2:19.9 7 1:01:07.8 4:51/M 10 0:42.7 7 30:28.0 5:05/K 1:49:00.6 1:49:00.6
8 Jordan Winar 1 37 10 12:45.4 1:42HM 11 1:53.1 12 1:05:52.1 5:14/M 15 0:54.1 9 30:46.9 5:08/K 1:52:11.8 1:52:11.8
9 Danny Tweedel 6 48 21 16:04.9 2:09HM 4 1:06.2 8 1:03:05.0 5:00/M 11 0:44.8 11 31:46.7 5:18/K 1:52:47.7 1:52:47.7
10 Jared Clark 10 21 3 11:34.5 1:33HM 10 1:45.0 17 1:11:06.8 5:39/M 9 0:41.1 8 30:34.6 5:06/K 1:55:42.2 1:55:42.2
11 Todd Gerlach 27 53 6 11:44.9 1:34HM 23 3:09.9 14 1:08:03.2 5:24/M 25 1:22.9 12 31:58.6 5:20/K 1:56:19.7 1:56:19.7
12 Steve Etherton 3 51 18 15:10.5 2:01HM 7 1:29.9 11 1:05:02.0 5:10/M 12 0:45.7 13 34:47.7 5:48/K 1:57:16.0 1:57:16.0
13 Nathan Wedemeyer 9 33 13 13:00.4 1:44HM 33 3:59.5 15 1:10:00.0 5:33/M 1 0:07.5 10 31:04.4 5:11/K 1:58:12.0 1:58:12.0
14 Alex Sabatier 37 50 24 16:11.2 2:10HM 13 2:01.8 9 1:03:21.7 5:02/M 18 0:55.8 16 36:30.5 6:05/K 1:59:01.3 1:59:01.3
15 Curtis Miller 15 59 22 16:05.7 2:09HM 14 2:05.1 13 1:06:48.5 5:18/M 26 1:30.3 15 35:17.1 5:53/K 2:01:47.0 2:01:47.0
16 Scott Burris 22 52 16 13:59.1 1:52HM 16 2:15.1 16 1:10:05.4 5:34/M 21 1:02.8 17 36:34.4 6:06/K 2:03:56.9 2:03:56.9
17 Michael Robertson 36 59 27 19:14.6 2:34HM 12 1:58.3 10 1:04:37.9 5:08/M 28 1:40.0 22 38:12.4 6:22/K 2:05:43.4 2:05:43.4
18 Andy Wilson 19 58 2 11:21.0 1:31HM 25 3:19.8 20 1:13:53.3 5:52/M 30 1:55.4 20 37:50.7 6:18/K 2:08:20.5 2:08:20.5
19 Getth Nelson 34 35 5 11:40.6 1:33HM 22 3:07.3 21 1:16:12.0 6:03/M     23 38:28.0 6:25/K 2:09:28.0 2:09:28.0
20 Evan Margiotta 11 21 15 13:47.1 1:50HM 15 2:09.2 19 1:13:49.0 5:52/M 5 0:35.3 24 39:56.9 6:39/K 2:10:17.7 2:10:17.7
21 Ronald Miller 32 54 20 15:52.9 2:07HM 24 3:16.0 18 1:12:40.6 5:46/M 7 0:40.3 21 38:05.6 6:21/K 2:10:35.5 2:10:35.5
22 Meredith Gardner 26 37 1 10:56.5 1:28HM 9 1:39.8 26 1:20:50.2 6:25/M 14 0:49.9 18 36:36.6 6:06/K 2:10:53.2 2:10:53.2
23 Matt Watson 18 52 19 15:22.6 2:03HM 26 3:29.5 25 1:19:49.2 6:20/M 22 1:08.5 19 37:09.5 6:12/K 2:16:59.5 2:16:59.5
24 Brant Hatton 52 46 31 20:40.1 2:45HM 3 1:04.8 24 1:19:48.9 6:20/M 31 1:55.6 25 40:10.3 6:42/K 2:23:39.8 2:23:39.8
25 Brian Smith 8 49 34 27:08.9 3:37HM 2 0:51.4 23 1:19:47.2 6:20/M 16 0:54.2 26 40:21.1 6:44/K 2:29:03.0 2:29:03.0
  ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
26 Jeanne Hoffman 4 51 25 16:23.9 2:11HM 29 3:39.2 27 1:24:32.7 6:43/M 13 0:49.7 29 44:17.9 7:23/K 2:29:43.5 2:29:43.5
27 Daniel Tagtow 53 58 23 16:07.0 2:09HM 27 3:36.9 22 1:19:14.0 6:17/M 20 1:02.6 33 53:34.9 8:56/K 2:33:35.6 2:33:35.6
28 Charles Hoffman 28 59 11 12:51.2 1:43HM 18 2:23.7 33 1:42:22.6 8:08/M 19 1:01.8 14 35:04.6 5:51/K 2:33:44.1 2:33:44.1
29 Margaret Myrick 33 41 28 19:29.2 2:36HM 30 3:42.3 28 1:25:01.3 6:45/M 34 3:04.6 28 44:00.9 7:20/K 2:35:18.5 2:35:18.5
30 Armando Guerrero 39 55 32 21:16.8 2:50HM 8 1:30.3 29 1:27:00.4 6:54/M 23 1:15.9 32 49:47.9 8:18/K 2:40:51.5 2:40:51.5
31 Gregg Driscoll 24 49 26 19:10.3 2:33HM 31 3:43.2 30 1:33:35.6 7:26/M 24 1:21.9 30 45:38.3 7:36/K 2:43:29.6 2:43:29.6
32 Christine Knight 31 61 33 22:05.0 2:57HM 32 3:53.2 31 1:35:29.1 7:35/M 27 1:35.7 27 43:18.8 7:13/K 2:46:22.0 2:46:22.0
33 Clifford Jay 29 33 30 20:07.6 2:41HM 34 5:03.1 32 1:40:07.6 7:57/M 33 2:40.8 31 49:46.1 8:18/K 2:57:45.4 2:57:45.4
34 Eric Bruntmyer 12 52 29 20:02.4 2:40HM 35 7:28.9 34 1:50:51.6 8:48/M 29 1:52.4 34 1:01:31.0 10:15/K 3:21:46.5 3:21:46.5
35 Lizbeth Cortez 13 28 35 30:40.1 4:05HM 28 3:38.6 35 3:15:52.6 15:33/M 32 2:11.5 35 1:10:47.9 11:48/K 5:03:11.0 5:03:11.0
Top  

Tri 3 person relay

  ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 Furious FrenchC Team 49 48 4 16:59.1 2:16HM 1 0:24.8 1 1:03:43.5 5:03/M 2 0:22.2 3 40:42.1 6:47/K 2:02:11.9 2:02:11.9
2 Furious French1 Team 50 52 2 13:13.5 1:46HM 3 0:32.4 3 1:17:15.1 6:08/M 3 0:22.8 1 30:53.0 5:09/K 2:02:17.0 2:02:17.0
3 Furious FrenchB Team 48 46 1 9:29.5 1:16HM 2 0:28.8 2 1:14:48.9 5:56/M 1 0:15.4 4 41:45.2 6:58/K 2:06:47.9 2:06:47.9
4 FuriousFrenchFm Team 47 49 3 13:35.1 1:49HM 4 0:57.9 4 1:50:21.3 8:46/M 4 0:23.3 2 33:08.0 5:31/K 2:38:25.8 2:38:25.8
Top  

Du Individual

  ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run 2 ------------ Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 Blake Closner 42 39 1 23:41.2 3:57/K 1 0:55.4 1 1:05:13.5 5:11/M 2 0:44.7 1 32:12.3 5:22/K 2:02:47.2 2:02:47.2
2 Christina Ricketts 45 35 2 24:52.0 4:09/K 6 1:59.3 3 1:16:14.4 6:03/M 6 2:07.4 3 36:29.3 6:05/K 2:21:42.6 2:21:42.6
3 Daniel Anstee 41 58 3 26:13.9 4:22/K 2 1:03.9 4 1:19:58.6 6:21/M 3 1:13.1 2 35:22.9 5:54/K 2:23:52.5 2:23:52.5
4 Catherine Jackson 44 57 4 27:19.9 4:33/K 3 1:09.3 2 1:15:05.8 5:58/M 4 1:24.1 4 39:17.4 6:33/K 2:24:16.7 2:24:16.7
5 Dulce Vazquez 46 45 5 32:40.8 5:27/K 5 1:58.8 5 1:53:57.2 9:03/M 5 1:28.4 5 59:23.5 9:54/K 3:29:28.8 3:29:28.8
6 Kerre Cole 43 40 6 34:59.3 5:50/K 4 1:45.1 6 2:32:59.7 12:09/M 1 0:42.6 6 1:15:33.0 12:36/K 4:26:00.0 4:26:00.0
Top  

Tri Elite Division

  ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Name Team Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time Time
1 Hans Ryham 5 43 1 10:51.6 1:27HM 1 0:50.5 1 53:41.6 4:16/M 1 0:39.1 1 26:43.7 4:27/K 1:32:46.7 1:32:46.7
2 Brandi Swicegood 38 43 2 12:28.2 1:40HM 2 1:38.5 2 1:06:07.3 5:15/M 2 0:56.7 2 32:10.8 5:22/K 1:53:21.6 1:53:21.6